top of page

O STUDIACH

Dlaczego warto ukończyć te studia ?

 

Proponowane studia to oferta zintegrowanego podejścia do zagadnień ochrony środowiska, klimatu i energetyki, które ma swoje praktyczne uzasadnienie. Skala wyzwań, jaka stawiają przed organizacjami ryzyka klimatyczne sprawia, że wymuszają one współprace wielu działów i osób w organizacji. Ze względu na fakt, że działania te często dotyczą dopiero tworzących się dziedzin wiedzy, kompetencji i zarządzania, nie wytworzyły się skuteczne kanały komunikacji i mechanizmy uzgadniania wspólnych celów. Funkcją merytoryczną i komórką, która może usprawnić działanie organizacji w tym zakresie jest menadżer/doradca ds. klimatycznych i energetycznych określany w nomenklaturze anglojęzycznej jako Climate Officer

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom proponujemy zintegrowany tematycznie program studiów podyplomowych, który zapewni holistyczne ujęcie problematyki ochrony środowiska oraz transformacji klimatycznej i energetycznej. Jeśli ktoś zajmuje się przestrzenią miejską w zakresie rozwoju zieleni i odporności na zmiany klimatu, optymalne byłoby komunikowanie tych działań z efektywnością energetyczną czy budową odnawialnych źródeł energii. Idąc dalej, wtórne zastosowanie odpadów na potrzeby produkcji energii nie da się w pełni efektywnie zrealizować bez zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Z kolei budowy jakichkolwiek inwestycji nie da się przeprowadzić bez poszanowania reguł prawa i wymogów technicznych, które również bardzo dynamicznie się zmieniają. Krytycznym czynnikiem jest też zapewnienie źródeł finansowania i zabezpieczenie stabilności finansowej jednostki. 

Niemal w każdej organizacji, potrzebna jest komórka będąca katalizatorem tych przemian, która działa na bazie szerokiej wiedzy merytorycznej ale również jest wyposażona w miękkie kompetencje zarządcze i społeczne. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyznaczanie adekwatnych do potrzeb organizacji i regionu ścieżek rozwoju i uzyskiwanie synergii. 

WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

Podmiotem odpowiedzialnym za realizację studiów jest Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci, którzy ukończą studia, uzyskają Dyplom uczelni publicznej, Uniwersytetu Warszawskiego.

high-voltage-post-high-voltage-tower.jpg

Przyspieszenie procesów

Zmiany klimatu dokonują się szybciej, niż zmienia się i dostosowuje infrastruktura miast i gospodarki. Dotyczy nie tylko infrastruktury mediów, ale również wymiaru instytucjonalnego i społecznego. Aby przyspieszyć adaptację do zmian klimatu oraz zaostrzających się zmian regulacyjnych trzeba przyspieszyć obieg informacji i podejmowanie decyzji. Założeniem studiów jest kształcić proaktywnych liderów zmiany zarówno na poziomie samorządów, ale i innych organizacji. 

Uczestnicy

  • Pracownicy jednostek samorządowych i spółek komunalnych

  • Pracownicy instytucji publicznych

  • Biznes

  • Media, edukacja, otoczenie biznesu

Struktura 
studiów

opracowano 
10 bloków tematycznych realizowanych w ramach wykładów i zajęć praktycznych

1.  Megatrendy w ochronie środowiska, polityce klimatycznej i energetycznej - Świat, UE, Polska.

2. Odnawialne źródła energii w wymiarze lokalnym. 

3. Adaptacja miast do zmian klimatu. Wymiary, cele i narzędzia zarządzania smart city. 

4. Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) oraz gospodarowanie kluczowymi zasobami i odpadami.

5. Efektywność energetyczna, ciepłownictwo lokalne. Planowanie energetyczne.

6. Nowe rozwiązania nisko- i zeroemisyjne w transporcie i mobilności miejskiej. 

7. Lokalne strategie zrównoważonego rozwoju i zarządzanie strategiczne

8. Nowe technologie i trendy w zarządzaniu środowiskowym.

9. Społeczne i edukacyjne aspekty zarządzania ochroną środowiska i transformacją energetyczną.

10. Planowanie i analiza finansowa projektów; pozyskiwanie funduszy na ochronę środowiska i transformację. 

 

Efekty uczenia się 

WIEDZA

Po ukończeniu studiów podyplomowych słuchacz posiada niezbędną wiedzę w zakresie kluczowych megatrendów jakie kształtują  przemiany społeczne i ekonomiczne w procesie zarządzania ochroną środowiska, transformacji energetycznej i wyzwań klimatycznych.

  1. Ma zaawansowaną wiedzę w zakresie tego jakie są kluczowe ryzyka klimatyczne oraz wyzwania stojące przed zarządzaniem ochroną środowiska, polityką klimatyczną i transformacją energetyczną  na poziomie społeczeństw, przedsiębiorstw i samorządów.

  2. Ma zaawansowaną wiedzę w zakresie tego jakie modele biznesowe mogą sprzyjać ochronie środowiska i transformacji energetycznej oraz jak planować zrównoważony rozwój (lokalny) w różnych obszarach funkcjonalnych organizacji i regionu.

  3. Ma zaawansowaną wiedzę w zakresie tego jakie są dostępne i przyszłe technologie nisko i zeroemisyjne, jakie są ich silne i słabe strony, jakie są ograniczenia ich wdrożeń, jaki jest ich efekt środowiskowy, jaki jest ich kosz nabycia i eksploatacji.

  4. Ma zaawansowaną wiedzę jak przeprowadzić dialog techniczny na potrzeby wyboru technologii, jak przeprowadzić konsultacje społeczne z interesariuszami i otoczeniem, jak identyfikować silne i słabe strony regionu/organizacji oraz szanse i zagrożenia w procesie transformacji i planowania ochrony środowiska.

  5. Ma zaawansowaną wiedzę jak zarządzać procesem ochrony środowiska i transformacji energetycznej na poziomie strategicznym, operacyjnym i narzędziowym.

  6. Ma zaawansowaną wiedzę w zakresie przygotowywania strategicznych dokumentów uwzględniających cele zrównoważonego rozwoju, ochronę środowiska, cele klimatyczne i narzędzia transformacji.

  7. Ma wiedzę w zakresie kontekstu społecznego, ekonomicznego i technologicznego w jakim wraża się rozwiązania ochrony środowiska, dokonuje się transformacja energetyczna i realizacja polityki klimatycznej.

  8. Ma niezbędną wiedzę w zakresie uwarunkowań planowania i realizacji działań w zakresie ochrony środowiska, polityki klimatycznej i transformacji energetycznej.

  9. Ma wiedzę w zakresie skutków i konsekwencji zastosowania określonych rozwiązań, narzędzi i technologii służących ochronie środowiska, transformacji energetycznej i zmianom klimatu.

Green Energy Turbines

Umiejętności pozyskane przez Studentów

  1. Słuchacz potrafi ocenić uwarunkowania regionalne/lokalne oraz ich słabe i silne strony w kontekście programowania polityki klimatycznej, wdrażania rozwiązań poszczególnych instrumentów (rozwiązań/technologii) ochrony środowiska i transformacji energetycznej.

  2. Potrafi zidentyfikować kluczowych interesariuszy otoczenia bliższego i dalszego którzy są niezbędni do skutecznego zaplanowania i realizacji celów polityki klimatycznej i energetycznej na poziomie przedsiębiorstwa, organizacji, gminy.

  3. Potrafi wypracować krytyczne elementy spójnej strategii pro środowiskowej  na poziomie regionalnym, lokalnym  i na poziomie indywidualnego podmiotu (gmina, przedsiębiorstwo).

  4. Potrafi prowadzić dialog z poszczególnymi interesariuszami dla skutecznej integracji dokumentów strategicznych (strategia rozwoju, MPA, strategia elektromobilności, plany zagospodarowania, plany strategiczne interesariuszy lokalnych, etc.).

  5. Potrafi skutecznie komunikować się z otoczeniem w warunkach znajomości aspektów prawnych i regulacyjnych procesu realizacji polityki klimatycznej i energetycznej i wdrażania rozwiązań ochrony  klimatu.

  6. Potrafi skutecznie korzystać z narzędzi analizy i metod zarządzania w różnych obszarach i wymiarach stosowania instrumentów ochrony środowiska, polityki klimatycznej i transformacji.

  7. Potrafi nawiązać dialog w obszarach ochrony środowiska, zagadnień klimatycznych i energetycznych z różnymi interesariuszami otoczenia bliższego i dalszego oraz budować przekaz, formułować wnioski i upowszechniać wiedzę.

  8. Potrafi uczestniczyć w dyskusji przy jednoczesnej świadomości słabych i silnych stron przedkładanych argumentów i po obiektywnym rozpoznaniu rozwiązań i  technologii. W dyskusji posługuje się kluczowymi terminami anglojęzycznymi funkcjonującymi w nurcie polityki środowiskowej i energetycznej.

  9. Potrafi zbudować i zarządzać interdyscyplinarnym zespołem opracowującym i wdrażającym plany polityki klimatycznej, wdrażanie instrumentów ochrony klimatu na poziomie gminy, organizacji, przedsiębiorstwa.

  10. Potrafi ocenić potencjalne przemiany jakie nastąpią w perspektywie kolejnych lat i dekad w warstwie społecznej i gospodarczej w efekcie realizacji polityki klimatycznej i energetycznej oraz

  11. potrafi motywować interesariuszy na rzecz działań pro-środowiskowych.

  12. Potrafi ocenić perspektywy nowych zawodów, zapotrzebowania na nie i zadań jednostek samorządowych, przedsiębiorstw i regionów.

  13. Potrafi monitorować efekty podejmowanych działań, uruchamiać zwrotny przepływ informacji, sprzyjać „uczeniu się organizacji przez działanie”.

Solar Panels on Trees

Dziedzina i forma studiów

Proponowane studia podyplomowe przyporządkowane są do dziedziny nauk ekonomicznych, do dyscypliny zarządzanie ze specjalizacją ochrona środowiska, zmiany klimatu, transformacja energetyczna.

 

Studia są prowadzone w trybie zaocznym. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele (co ok dwa tygodnie, co daje 14 zjazdów po średnio 13 godzina na zjazd).

 

Studia są planowane w soboty – na Wydziale Zarządzania w trybie stacjonarnym – po ok 8h zajęć oraz w niedziele, wykłady w trybie zdalnym po ok 5 h. Studia trwają jeden rok akademicki (dwa semestry) - 10 miesięcy.

 

Początek studiów listopad 2023.

Język wykładowy: polski

Kompetencje społeczne

  1. Słuchacz rozumie konieczność krytycznego podejścia do ograniczeń w procesie projektowania polityki klimatycznej, środowiskowej i transformacji energetycznej.

  2. Rozumie złożoność problemów w podejmowaniu decyzji w obszarze środowiskowym na poziomie lokalnym.

  3. Rozumie mechanizmy i kryteria wyboru rozwiązań i technologii wg kryteriów kosztowych, środowiskowych i organizacyjnych.

  4. Rozumie konieczność etycznego postępowania w działalności biznesowej i samorządowej oraz podejmowaniu decyzji.

  5. Rozumie konieczność inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska odpowiedzialnego środowiskowo i interesu publicznego.

  6. Rozumie konieczność myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.

  7. Rozumie podstawowe elementy komunikacji i procesu  budowania społeczeństwa odpowiedzialnego środowiskowo.

  8. Rozumie swoją rolę w budowaniu  świadomości i aktywności na rzecz ochrony środowiska, polityki klimatycznej i transformacji energetycznej.

Warunki rekrutacji

Gdzie?

 

Zajęcia będą się odbywać na Wydziale Zarządzania UW, ul. Szturmowa 1/3 w dogodnej lokalizacji z dostępem do linii tramwajowych, autobusowych, metra, lotniska oraz dużego parkingu. Zarówno rozległy kampus, sąsiadujący ze stawem służewieckim, jak i trzy nowoczesne budynki WZ UW zapewnią wysoki komfort pracy.

 

Odpłatność

 

Dofinansowanie studiów w postacie dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwala zaproponować konkurencyjną cenę za studia. Wynosi ona 3850 zł na osobę/rok studiów.

 

Warunki rekrutacji

 

1) wymóg posiadania dyplomu (studia I stopnia, studia II stopnia, jednolite studia magisterskie) 

2) na podstawie testu kompetencji.

 

Warunki ukończenia studiów podyplomowych

 

1) uzyskanie 30 punktów ECTS,

2) zespołowa praca projektowa na tematy korespondujące z blokami zajęciowymi lokalnymi, realnymi problemami, zweryfikowana pozytywnie przez prowadzącego zajęcia.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, zawierające wykaz przedmiotów objętych tokiem studiów.

Clean Energy

Polityka klimatyczna 

i zarządzanie ochroną środowiska w wymiarze lokalnym

Studia dofinansowane w ponad 50% przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - czesne 385 zł za miesiąc.

bottom of page