Seminarium 1: Dylematy transformacji energetycznej, a dekarbonizacja transportu

Zielona transformacja miast i regionów nie będzie możliwa bez nowych kompetencji samorządów.

Zwiększenie kompetencji urzędników w zakresie regionalnych polityk klimatycznych stało się kluczowym obszarem dyskusji o przyspieszeniu transformacji gospodarki w tym obszarze. Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, kreowanie postaw ekologicznych i nastawionych na zrównoważony rozwój oraz wykształcenie umiejętności oceny możliwości adaptacji dostępnych rozwiązań i technologii na poziomie lokalnym do wyzwań i nowych, zmieniających się możliwości, jak również pozyskania źródeł finansowania na te przedsięwzięcia jest podstawowym warunkiem skutecznej realizacji zielonej transformacji.

Uniwersytet Warszawski zorganizował w dniu 20 lipca 2023 roku bezpłatne seminarium online, pn. Dylematy transformacji energetycznej, a dekarbonizacja transportu.

Seminarium stanowiło formę wprowadzenia do problematyki nowych studiów podyplomowych pn. Polityka klimatyczna i zarządzanie ochroną środowiska w wymiarze lokalnym, dofinansowanych ze środków NFOŚiGW i jednocześnie zapewniło dialog z przedstawicielami samorządów, którzy są jedną z głównych grup docelowych projektu. Celem seminarium było lepsze dopasowanie programu studiów do potrzeb jednostek samorządowych. Każdy uczestnik miał możliwość zgłoszenia uwag do programu.

Udział w spotkaniu wzięli decydenci i kierownictwo najważniejszych w Polsce instytucji związanych z polityką klimatyczną i ochroną środowiska, tj. Minister Ireneusz Zyska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dr Przemysław Ligenza - Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Seminarium adresowane było przede wszystkim do środowiska pracowników samorządów i podmiotów komunalnych realizujących projekty i inwestycje w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jednak możliwy był także udział przedstawicieli innych środowisk (dziennikarzy, popularyzatorów wiedzy, nauczycieli szkół średnich i wyższych, przedsiębiorców, przedstawicieli klastrów, wspólnot działających w środowisku lokalnym).

Agenda seminarium pn.

Dylematy transformacji energetycznej a dekarbonizacja transportu

Paneliści:

Prof. Grzegorz Karasiewicz, Dziekan Wydziału Zarządzania UW

Pan dr Przemysław Ligenza - Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

Pan Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska

Pan Krzysztof Dresler – Dyrektor Projektów Wodorowych, Impact Clean Power Technology,

Pan dr hab. inż. Andrzej Szałek – Doradca Zarządu, Toyota Central Europe,

Pan Andrzej Gemra - Z-ca Dyrektora Renault Terytorium East ds. Efektywności i Rozwoju,

Pan Filip Opoka - Radca prawny, Partner Octo Legal,

Pani dr Mariola Zalewska - Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem UW

dr Michał Kołtuniak, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski