Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego. Wspólnie z samorządami, naukowcami, wieloma zaangażowanymi ludźmi z całej Polski i lokalnymi społecznościami rozmawiamy o tym, jak utworzyć Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (PNDDO) i chronić Międzyodrze.
Nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.
Najważniejsze informacje
Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną.
Pracujemy nad jego utworzeniem, aby ochronić unikatowy obszar Międzyodrza, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy.
Ochroną obejmiemy obszar, który zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.
Decyzję o utworzeniu PNDDO podejmiemy wspólnie – Ministerstwo wspiera w tym wysiłku lokalne samorządy.
Utworzenie PNDDO zostanie sfinansowane z budżetu Państwa.
Odra nadal będzie żeglowna, rybactwo i wędkowanie będą możliwe.
Fakty o wsparciu
W Budżecie Państwa na 2025 rok zapisano pieniądze dla gmin wspierających ochronę przyrody. Jednostki samorządu terytorialnego na obszarze których położone są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody dostaną specjalne wsparcie finansowe.
Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia PNDDO. Do prac w Zespole zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego.
Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa.
Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów dedykowanych właśnie parkom narodowym.
Comments